Trzy lata po rewolucji
W rocznicę nad Dnieprem podsumowują bilans „rewolucji godności" i wojny z Rosją. Dominuje rozczarowanie.
– Wtedy rozpoczął się wieloletni proces tworzenia ukraińskiego narodu politycznego. Już dziś większość Ukraińców uważa Ukrainę za swoją ojczyznę, a nie tylko miejsce do życia, jak to zwykle w państwach postsowieckich – powiedział „Rzeczpospolitej" ukraiński publicysta Witalij Portnikow.
Wszystko zaczęło się wieczorem 21 listopada 2013 roku, gdy kilkuset studentów wyszło na główny plac ukraińskiej stolicy Majdan Nezałeżnosti (plac Niepodległości), protestując przeciw decyzji ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza o zawieszeniu rozmów na temat stowarzyszenia z Unią Europejską.
– No cóż, bardzo rozpowszechnione jest błędne mniemanie, jakoby rewolucja wybuchła właśnie 21 listopada. Tak bardzo, że w poniedziałek odbyły się uroczyste obchody na całej Ukrainie. Ale tak naprawdę wybuchła ona 1 grudnia – wyjaśnia „Rzeczpospolitej" analityk Wołodymyr Fesenko.
Eksplozja
Studenci posłuchali umieszczonego na Facebooku wezwania ówczesnego dziennikarza, a obecnie deputowanego Mustafy Najema (Ukraińca afgańskiego pochodzenia). – Ale podobnych Majdanów bywa u nas kilka w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta