Pracodawca ma miesiąc na dyscyplinarne rozstanie się z urzędnikiem
Ciężkie naruszenie przez urzędnika służby cywilnej jego podstawowych obowiązków, jeżeli wina urzędnika jest oczywista, stanowi podstawę do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pracodawca może skorzystać z takiego uprawnienia w ciągu miesiąca od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej zwolnienie. Przy naruszaniu obowiązków o charakterze trwałym uwzględnia się każdy dzień tego naruszenia.
Urzędnik służby cywilnej podjął dodatkowe zajęcia zarobkowe (na podstawie umowy o dzieło) bez zgody dyrektora generalnego urzędu, a następnie kontynuował je przez cztery miesiące. W urzędzie krążyły plotki na ten temat, ale pracodawca uzyskał wiarygodną informację o wskazanym wyżej naruszeniu obowiązków dopiero w połowie trwania umowy o dzieło i wtedy rozwiązał z urzędnikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy. Zwolniony urzędnik twierdzi, że rozwiązanie z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy od podjęcia przez niego dodatkowych zajęć minął więcej niż miesiąc, było niezgodne z przepisami. Czy jego argumentacja jest słuszna?
Nie. W art. 80 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) przewidziano, że urzędnik służby cywilnej, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta