Organ odroczy termin płatności lub rozłoży dług na raty
Samorządy mogą umarzać należności cywilnoprawne. W przypadku zadań zleconych – na takich samych zasadach jak państwowe jednostki budżetowe.
Zasady stosowania ulg w spłacie należności przez instytucje publiczne regulują m.in. przepisy ustawy o finansach publicznych a w odniesieniu do podatków – ordynacja podatkowa. Stosując ustawę o finansach publicznych trzeba jednak wybrać właściwy tryb. Inne przepisy dotyczą bowiem należności cywilnoprawnych a inne – tzw. niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Czasem trudności sprawia samo zakwalifikowanie dochodzonej kwoty do jednej z tych kategorii.
Niepodatkowe należności budżetowe o charakterze cywilnoprawnym są wymienione w art. 60 ustawy o finansach publicznych. Są to m.in. podlegające zwrotowi dotacje, grzywny z mandatów karnych w postępowaniach wykroczeniowych. Z kolei należności cywilnoprawne nie są wymienione w ustawie o finansach publicznych. Chodzi tu o takie zobowiązania jak: dochody z najmu lub dzierżawy, odszkodowania czy też koszty postępowania sądowego zasądzone od przegranej strony.
Bezskuteczna egzekucja
Należności cywilnoprawne mogą być umarzane w całości albo w części lub ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty. Dotyczy to kwot przypadającym organom administracji rządowej, państwowym jednostkom budżetowym i państwowym funduszom celowym.
Ważne
Do egzekucji środków publicznych stanowiących niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym stosowane będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta