Strony stosunku pracy nie mogą dowolnie ustalić formy zatrudnienia
Zasady zawierania umów na czas określony w celu wykonywania zadań w placówce zagranicznej określono w przepisach o służbie zagranicznej. W zakresie nieuregulowanym w tych przepisach, do osób wchodzących w skład służby zagranicznej, z wyłączeniem żołnierzy pełniących służbę w placówkach zagranicznych, stosuje się ustawę o służbie cywilnej.
Osoba mająca podjąć zatrudnienie w służbie zagranicznej wyraziła zgodę na zawarcie umowy na okres próbny. Czy dopuszczalne jest zawarcie z nią takiej umowy?
Nie. Organizację i funkcjonowanie służby zagranicznej, a także szczególne prawa i obowiązki osób wchodzących w jej skład, określono w ustawie o służbie zagranicznej (dalej u.s.z.). W art. 28c u.s.z., w brzmieniu obowiązującym od 22 lutego 2016 r., przewidziano, że umowa o pracę zawarta w celu wykonywania zadań w placówce zagranicznej (czyli przedstawicielstwie dyplomatycznym, stałym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta