Trudne partnerstwo publiczno-zagraniczne
Firma unijna, która chce w Polsce świadczyć usługi wodociągowe, musi mieć w naszym kraju siedzibę, oddział lub przedstawicielstwo.
Wszystko wskazuje, że niemiecka spółka Wasserverband Lausitz Betriebsfuhrung GmbH (dalej: WLB) nie będzie świadczyła usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę w gminie Nowogard. Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął na jej niekorzyść spór z Przedsiębiorstwem Usług Wodnych i Sanitarnych sp. z o.o. (dalej PUWiS) w sprawie wyboru partnera prywatnego na wykonywanie usług.
– Prawodawstwo UE gwarantuje swobodę przepływu kapitału i usług, ale w zakresie usług wodociągowo-kanalizacyjnych daje państwom członkowskim możliwość jej ograniczenia – wskazywał Piotr Kraczowski, sędzia NSA. – I Polski ustawodawca uczynił to, wprowadzając w art. 16 ust. 2 pkt 1 warunek, aby przedsiębiorca, który chce na terytorium naszego kraju wykonywać usługi wodociągowo-kanalizacyjne, posiadał w Polsce siedzibę i adres,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta