Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry jak whisky, ale może zaszkodzić

22 listopada 2016 | Ekonomia

Andrzej Cwynar Coś jest w tym, że dług porównuje się do używek. Dług daje kopa, w końcu na tym polega dźwignia finansowa. Ważne, by nie był to nokaut.

Gdyby finansowy sukces oceniać kryteriami pokolenia milenialsów, można by uznać, że rząd dopracowuje przepis na porażkę. Z sondażu ośrodka Satisface wynika, że dla 50 proc. urodzonych w latach 1980–1995 brak długu i kredytów jest wyznacznikiem sukcesu finansowego. Tymczasem projekt budżetu na 2017 r. utrwali rekordowo wysokie zadłużenie sektora finansów publicznych.

Dziesięć lat temu, przed kryzysem, myślenie o długu było inne niż dziś. Zapłon nastąpił na rynku kredytowym, trudno się więc dziwić ostrożności wobec zadłużania się w czasie leczenia ran po kryzysie. Jak mantrę powtarzano słowo „delewarowanie". Nie wszędzie i nie wszystko udało się odlewarować. Portugalia i Włochy są mocno zadłużone, Grecja – wręcz dramatycznie. Ale i USA nie grzeszą umiarem w życiu na kredyt. Obecnie to ok. 75 proc. PKB, a w razie utrzymania kursu fiskalnego relacja ta wzrośnie do blisko 90 proc. Może więc nie taki diabeł straszny?

Skoro o diable mowa, to jak wiadomo, tkwi w szczegółach. Te są takie: polski deficyt budżetowy ma sięgnąć w 2017 r. roku 59,5 mld zł, o ok. 5 mld więcej niż w 2016 r. Wyrażony w pieniądzu wzrost może niepokoić, ale w relacji do PKB ma się według planów zmieścić w 3-proc. normie. Żeby to było możliwe, PKB musi urosnąć w przyszłym roku o 3,6 proc., a inflacja wynieść 1,3 proc. To wszystko prognozy, z którymi jest coraz gorzej ze względu na niepewne czasy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10605

Wydanie: 10605

Spis treści
Zamów abonament