Na czym może polegać zmiana dłużnika
>D1
Umowa o przejęcie długu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie >patrz przykład 4. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu >patrz przykład 5. Z tego jednoznacznie zatem wynika, iż akceptacja dłużnika może być wyrażona w dowolnej postaci.
Przykład 4.
Sytuacja jak w przykładzie 1. Umowa o przejęcie długu z 31 grudnia 2016 r. zawarta między paniami Sandrą i Oliwią będzie więc ważna, ponieważ strony zachowały formę pisemną.
Przykład 5.
Sytuacja jak w przykładzie 3., z tą różnicą, że wierzycielka wyraziła zgodę na przejęcie długu pani Weroniki przez panią Aleksandrę w sms-ie. Aprobata pani Donaty będzie zatem dotknięta nieważnością, ponieważ została ona wyrażona w telefonicznej wiadomości tekstowej, a nie na piśmie.
Jeżeli w umowie o przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zwolnić zbywcę od związanych z własnością długów, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony zawarły kontrakt o przejęcie tych długów przez nabywcę >patrz przykład 6. W okolicznościach konkretnej sprawy strony mogą jednak dowodzić, że miały inny cel niż zawarcie komentowanej umowy. Również w tym przypadku konieczne będzie jednak pisemne (pod rygorem nieważności) wyrażenie zgody przez wierzyciela na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta