Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie rezygnujmy z własnej waluty

27 stycznia 2017 | Ekonomia
Ernest Pytlarczyk
źródło: materiały prasowe
Ernest Pytlarczyk
Stefan Kawalec
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Rzeczpospolita
Stefan Kawalec

Euro, mające stanowić ukoronowanie procesu integracji europejskiej, rozsadza Unię od środka – piszą ekonomiści.

Stefan Kawalec, Ernest Pytlarczyk

Swoje poglądy na temat wejścia Polski do strefy euro najobszerniej przedstawiliśmy w książce „Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty?", wydanej przed kilkoma miesiącami przez wydawnictwo Poltext. Uważamy, że Unia Europejska i wspólny rynek to wielkie osiągnięcia powojennej Europy i ich utrzymanie powinno być nadrzędnym celem polityki europejskiej, a także polityki polskiej w ramach UE. Natomiast wprowadzenie euro okazało się poważnym błędem. Wspólna waluta, mająca stanowić ukoronowanie procesu integracji, rozsadza Unię od środka. Dlatego dla uratowania UE i wspólnego rynku postulujemy kontrolowane rozwiązanie strefy euro, powrót do walut narodowych i uzgodnienie systemu koordynacji walutowej w Europie. Uważamy, że jeśli zadanie rozwiązania strefy euro nie zostanie wykonane przez proeuropejskich i prorynkowych przywódców krajów UE, to najprawdopodobniej uczynią to ich antyeuropejscy i antyrynkowi następcy. W tym drugim przypadku UE i wspólny rynek zostaną zniszczone.

Polskie skutki przyjęcia euro

W polskiej dyskusji publicznej silnie zakorzenione jest przekonanie, że euro przetrwa, a Polska, nie chcąc znaleźć się na marginesie UE, powinna przyjąć wspólną walutę. Pojmujemy argumentację zwolenników przyjęcia euro. Obawiamy się jednak, że nie uświadamiają sobie oni w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10660

Wydanie: 10660

Spis treści
Zamów abonament