Jak przyspieszyć procedurę egzekucji komorniczej
Wierzyciel może zlecić poszukiwanie majątku dłużnika już we wniosku egzekucyjnym.
Ustawą z 10 lipca 2015 roku (Dz.U. z 2015. poz. 1311) o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 8 września 2016 roku, został uchylony art. 7971 k.p.c., pozwalający na możliwość zlecenia komornikowi poszukiwania majątku dłużnika za wynagrodzeniem. W jego miejsce wprowadzono szczegółową regulację, która w sposób bardziej przejrzysty określa czynności komornika sądowego podejmowane w ramach postępowania egzekucyjnego.
Konieczny wniosek
Postępowanie takie wszczynane jest w większości przypadków na wniosek wierzyciela. Ma ona obowiązek wskazać świadczenie do spełnienia oraz załączyć tytuł wykonawczy, będący podstawą egzekucji (art. 797 k.p.c.). Nowelizacją z 10 lipca 2015 roku zlikwidowany został obowiązujący w poprzednim stanie prawnym obowiązek wskazania przez wierzyciela sposobu egzekucji. Wniosek o wszczęcie egzekucji umożliwia, zatem jej przeprowadzenie według wszystkich dopuszczalnych przez prawo sposobów (m.in. egzekucja z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności dłużnika od organów skarbowych z tytułu nadpłaty podatku dochodowego i nadpłaty podatku od towarów i usług (VAT), z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta