Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązek ubezpieczenia społecznego wspólnika spółki jawnej

27 stycznia 2017 | Prawo w biznesie

Objęcie wspólnika spółki jawnej ubezpieczeniem społecznym nie wynika wyłącznie z zawarcia umowy spółki i zgłoszenia do KRS, ale konieczne jest by spółka ta prowadziła działalność gospodarczą, którą jest nie tylko wykonywanie czynności stricte zarobkowych, ale też podejmowanie czynności przygotowawczych, marketingowych czy poszukiwanie klientów.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 15 lipca 2016 r., III AUa 425/16.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że A.P. jako wspólnik spółki jawnej P. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z powyższego tytułu w okresie od 7 kwietnia do 30 września 2010 roku. Organ wskazał, iż spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru, wobec czego A.P. stała się wspólnikiem spółki po jej wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego i od tego momentu podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu.

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczń Społecznych wniosła A.P. podnosząc, iż ustawa systemowa obowiązek ubezpieczeniowy uzależnia nie od posiadania statusu wspólnika spółki, a od faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej, co zgodnie z dokumentami przedłożonymi w postępowaniu nastąpiło dopiero od 1 października 2010 roku.

Sąd Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołanie. Sąd ustalił, że umowa spółki jawnej zawarta została 9 marca 2010 roku, a rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym nastąpiła 7 kwietnia 2010 roku. Przedmiotem działalności spółki była produkcja i sprzedaż biomasy. A.P. dokonała zgłoszenia płatnika składek oraz zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jako wspólnik spółki jawnej od 1 października 2010 roku, z kolei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10660

Wydanie: 10660

Spis treści
Zamów abonament