Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiatraki się jeszcze kręcą, ale jak długo tak będzie

27 stycznia 2017 | Prawo w biznesie

Komisja Europejska wskazała, że polski system wsparcia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia rentowności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, nie prowadzi łącznie do nadmiernej rekompensaty dla takich instalacji i nie zniechęca wytwórców takiej energii do zwiększania ich konkurencyjności.

Krzysztof Brysiewicz

Jan Sakławski

Komisja Europejska 2 sierpnia 2016 r. uznała, że system zielonych certyfikatów, wprowadzony w Polsce jako wsparcie dla instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych („OZE") 1 października 2005 r., jest zgodny z zasadami pomocy publicznej. Komisja stwierdziła co prawda – wbrew stanowisku strony polskiej – że przyznawanie certyfikatów stanowi pomoc państwa, jednak uznała, iż jest to forma pomocy dozwolona w świetle art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Nie wchodząc w szczegóły wywodu Komisji należy jedynie podkreślić, że wprowadzony w Polsce system wsparcia został uznany za pomoc publiczną z dwóch powodów. Po pierwsze, uznano, że wskutek bezpłatnego przyznania świadectw pochodzenia wytwórcom energii elektrycznej z OZE, przy jednoczesnym określeniu wysokości zapotrzebowania na takie świadectwa wobec podmiotów zobowiązanych, państwo zrzeka się swoich zasobów. Po drugie, nadzór sprawowany przez państwo nad przepływem środków finansowych między wytwórcami energii elektrycznej z OZE a podmiotami zobowiązanymi stanowi, zdaniem Komisji, dowód, że wsparcie pochodzi z zasobów państwa. Jednocześnie Komisja wskazała, że polski system wsparcia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia rentowności wytwarzania energii elektrycznej z OZE, nie prowadzi łącznie do nadmiernej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10660

Wydanie: 10660

Spis treści
Zamów abonament