Terroryści z ochrany
Piotr Arkadjewicz Stołypin był jednym z najwybitniejszych polityków w historii Rosji, a jego reformy mogły odwrócić los imperium i carskiej rodziny. Niestety, 1 września 1911 r. dosięgły go kule zamachowca.
Jak dowiodło śledztwo, zamordowaniu Stołypina można było zapobiec, a policyjne błędy wskazują na... współudział służb w tym głośnym akcie terroru. Nie po raz pierwszy, bo owo zabójstwo było kolejną wpadką ochrany, która kilkakrotnie, i z podobnie tragicznym skutkiem, traciła kontrolę nad swoimi agentami umocowanymi w ruchu rewolucyjnym.
Droga ku sławie
Stołypin urodził się w 1862 r. w rodzinie szlacheckiej, dziedzicząc silne przywiązanie do monarchii. Choć przodkowie służyli głównie w armii, podjął cywilne studia na Uniwersytecie Petersburskim, które otworzyły mu drogę do państwowej kariery. Trapione kryzysami cesarstwo potrzebowało wykształconych urzędników, dlatego po ukończeniu nauki Stołypin został skierowany do służby w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Wbrew pozorom ówczesne MSW nie koncentrowało się jedynie na zwalczaniu przeciwników samodzierżawia. Do licznych prerogatyw należał m.in. nadzór nad szlacheckimi samorządami (ziemstwami), a także obszczinami, czyli chłopskimi wspólnotami. Te ostatnie były kolektywnymi właścicielami nadziałów ziemi swoich członków. Od 1886 r. Stołypin stale awansował, aby w końcu uzyskać stanowisko gubernatora kowieńskiego, a następnie grodnieńskiego. Podczas gdy przyszły premier z zapałem reformował rolnictwo na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta