Zawalona reforma psychiatrii
Fiasko programu rządu PO–PSL, który miał poprawić opiekę nad chorymi psychicznie.
Najwyższa Izba Kontroli nie zostawia suchej nitki na wykonaniu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011–2015. Dzięki niemu miał powstać nowy model opieki nad osobami z problemami psychicznymi. Skończyło się porażką – wynika z raportu NIK, który poznała „Rzeczpospolita".
– Większość celów i zadań określonych w programie pozostała na papierze. Nie poprawiono ani jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich, ani dostępności świadczeń zdrowotnych – mówi nam Krzysztof Kwiatkowski, prezes Izby.
Archaiczny model
Na zaburzenia psychiczne cierpi 25 proc. populacji. Według Światowej Organizacji Zdrowia po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach są na czwartym miejscu w Europie wśród najpoważniejszych obciążeń. Również w Polsce problem narasta – osób z zaburzeniami psychicznymi czy depresją, które wymagają specjalistycznej pomocy, przybywa.
Obecny model leczenia jest archaiczny – opiera się na dużych szpitalach psychiatrycznych. Tymczasem najbardziej skuteczne jest wsparcie osób z problemami, w środowisku, w jakim mieszkają czy pracują.
Cel Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta