Gdańsk: jak w praktyce działa centrum usług wspólnych
Jednym z pierwszych samorządów, który utworzył centrum usług wspólnych jest Gdańsk. Projekt ten ujednolicił systemy finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe oraz edukacyjne dla 183 gdańskich szkół i przedszkoli.
Grzegorz Szczuka
W Gdańsku zaczęły funkcjonować (1 lutego 2012 r.) dwie jednostki centralne. Jedna już od kilkunastu lat obsługiwała szkoły (ZEAS), a od 2012 r. zaczęła obsługiwać przedszkola (COPO). Powołanie COPO, Centrum Obsługi Placówek Oświatowych zarządzającego finansami wszystkich gdańskich przedszkoli było jednym z elementów strategii miasta mającej na celu stworzenie centrum obsługującego finanse i księgowość dla jednostek oświatowych Gdańska.
W ramach Gdańskiej Platformy Edukacyjnej stworzono: specjalną serwerownię w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, jednolity system finansowo-budżetowy, jednolitą platformę edukacyjną i oświatową (w tym kontent multimedialny), integrację z systemem funkcjonującym w urzędzie miasta. Wdrożenie objęło 183 jednostek oświatowych oraz struktury urzędu miasta. 480 osób przeszło przeszkolenie z zakresu wspólnego oprogramowania finansowo-księgowego.
Elementem, bez którego nie jest możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta