Podlasie pnie się w górę
Podlasie to przede wszystkim największe spółdzielnie mleczarskie w kraju oraz efektywne firmy budowlane, dobrze rozwinięte rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, a także maszynowy i drzewny.
Podlaskie na tle innych regionów wyróżnia stosunkowo wysoka innowacyjność oraz nakłady inwestycyjne w porównaniu z osiągniętym poziomem rozwoju gospodarczego. Na terenie Podlasia działają dwie specjalne strefy ekonomiczne: Suwalska i Tarnobrzeska. Mocna jest także baza edukacyjna – to 16 uczelni wyższych, na których kształci się 36 tys. studentów (2,6 proc. wszystkich w skali kraju).
Nie bez zaznaczenia dla regionu są walory turystyczne: od Wigier i Czarnej Hańczy przez Białystok i Tykocin do Puszczy Białowieskiej. Znajdują się tu cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski. Duży areał użytków zielonych stwarza warunki do hodowli bydła, głównie mlecznego, co dobrze zostało wykorzystane przez znajdujące się na terenie województwa zakłady mleczarskie. Ważne dla regionu jest samo położenie na osi Polska – republiki bałtyckie i Polska – Białoruś – Rosja.
PKB rośnie
W ciągu ostatnich pięciu lat produkt krajowy brutto w województwie podlaskim wzrósł o 10,9 proc., blisko 4 pkt proc. mniej niż wskaźnik liczony dla kraju. W 2015 r. wynosił 39,6 mld, zł można powiedzieć, że była to równowartość 248 ton złota. W województwie podlaskim powstaje 2,2 proc. polskiego PKB, trzy czwarte w gospodarce, za resztę odpowiada sfera budżetowa.
Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta