Ulgi napędzą inwestycje w badania i rozwój
Ograniczenie barier, zachęty i edukacja przedsiębiorców powinny odblokować rozwój innowacyjności polskich firm.
Przez ostatnie dwudziestolecie Polska notowała szybki wzrost gospodarczy. Jednak podstawowe czynniki tego wzrostu – akumulacja kapitału i zwiększanie zatrudnienia – stopniowo się wyczerpują.
Jak podkreślają eksperci Instytutu Ekonomicznego NBP, którzy w ubiegłym roku przygotowali raport „Potencjał innowacyjnej gospodarki: uwarunkowania, determinanty, perspektywy", w kolejnych latach wzrost gospodarczy będzie zależał w Polsce bardziej niż dotąd od wzrostu produktywności czynników wytwórczych. A to można uzyskać właśnie poprzez zwiększenie potencjału innowacyjnego gospodarki. Sprzyjają temu: bliskość dużego i otwartego dla nas rynku UE, duży zasób kapitału ludzkiego, rozwinięte sektory IT i usług dla biznesu, wysoki poziom przedsiębiorczości polskiego społeczeństwa i wreszcie dostęp do unijnych funduszy. Wciąż istnieje jednak wiele barier. I właśnie ich skruszenie powinno być teraz priorytetem.
Ekonomista Jakub Growiec, jeden z autorów raportu NBP, twierdzi, że dotąd system regulacyjny nie wspierał potencjału innowacyjnego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta