Zmowy przetargowe nadal groźne
Mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert polega na tym, że ceny oferowane przez uczestników przetargu są zróżnicowane, w wyniku czego wygrywa najtańsza. Następnie, zwycięzca wycofuje swoją ofertę, w celu wyboru droższej przedsiębiorcy działającego w zmowie. Firmy dzielą się nadwyżką ceny.
Ostatnio Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania antymonopolowego w sprawie zawarcia zmowy przetargowej przez spółki z branży informatycznej. Organizatorami przetargu, którego dotyczy postępowanie UOKiK były: Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Przedmiotem zaś zamówień publicznych był hosting oraz kolokacja serwerów (usługa polegająca na wstawieniu własnego serwera do serwerowni podmiotu zewnętrznego). O zainicjowanie zmowy przetargowej podejrzewana jest spółka Infomex Sp. z o.o. („Infomex"). Ze wstępnie przeprowadzonej analizy wynika, że ubiegała się ona bezpośrednio o zamówienie, jak również była podwykonawcą innych startujących w przetargu przedsiębiorców i wspólnie z nimi mogła ustalać warunki ofert.
UOKiK uzyskał w sprawie dowody w trakcie niezapowiedzianych przeszukań dokonanych u przedsiębiorców. Na tej podstawie wskazano, że podejrzewani o zmowę uczestnicy przetargu prawdopodobnie stosowali mechanizm tzw. rozstawiania i wycofywania ofert. Jest to mechanizm polegający na tym, że w pierwszej kolejności ceny oferowane przez uczestników startujących w przetargu są zróżnicowane w wyniku czego wygrywa najtańsza oferta. Następnie, zwycięzca wycofuje swoją ofertę, w celu doprowadzenia do wyboru droższej oferty złożonej przez przedsiębiorcę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta