Styl życia kluczowy w walce z rakiem
Odpowiednia opieka nad chorymi na nowotwory wymaga większego finansowania – twierdzi badacz.
Rz: Opracowany przez Instytut „Raport porównawczy dostępu do leków onkologicznych w Europie" pokazuje, że istnieją ogromne różnice między krajami naszego kontynentu. Jest jednak pewna reguła: w krajach zamożnych wydatki na takie leki i ich stosowanie są na wyższym poziomie niż w krajach biedniejszych.
Thomas Hofmarcher, badacz szwedzkiego Instytutu Ekonomii Zdrowia: To się nie zmieniło przez ostatnich 20 lat. Najistotniejszą przeszkodą hamującą dostęp do nowych leków onkologicznych jest generalnie niski poziom nakładów na opiekę zdrowotną. Państwa członkowskie Unii Europejskiej w środkowej i wschodniej części kontynentu – ten region obejmuje też Polskę – wydają od 6 do 9 proc. PKB na zdrowie, podczas gdy kraje Europy Zachodniej – od 10 do 12 proc. PKB.
Większość krajów waszego regionu wydaje na leki onkologiczne 6 proc. sumy przeznaczonej na zdrowie. Polska wydała ok. 6,5 proc. w 2011 roku. Wydatki per capita na leczenie nowotworów w całej Europie w 2014 roku wynosiły 169 euro, podczas gdy w Polsce 46 euro. Nawet dopasowując to do nieco innych parametrów siły nabywczej pieniądza, daje to 79 euro....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta