Osiemnaście lat dobrego humoru
„Świat według Kiepskich", jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych sitcomów w historii telewizji, gości na antenie już 18 lat. Pierwszy odcinek serialu wyemitowano 16 marca 1999 r.
Ten serial dzieli widzów jak żaden inny. Polacy są jego fanatycznymi wielbicielami lub zadeklarowanymi krytykami. Tak silna emocjonalna linia podziału przebiega chyba jedynie w polskiej polityce. Krytycy nie przebierają w słowach, nazywając sitcom „największą głupotą, jaką kiedykolwiek widzieli". Z kolei zwolennicy nie potrafią ukryć swojej fascynacji i uwielbienia dla serialowych bohaterów. Pierwsi widzą w „Świecie według Kiepskich" prostacki humor, drudzy wyłapują niuanse językowe i inteligentną satyrę na niemal wszystkie aspekty życia codziennego. Kto zaśmiewał się przy humoreskach Stefana Wiecheckiego, smakował wykwintną ironię Jaroslava Haška czy po raz kolejny sięgał po „Konopielkę" Edwarda Redlińskiego, jest zdolny odkryć głębokie warstwy parodii i ironii, na której zbudowano ten serial.
Głównym bohaterem „Świata według Kiepskich" jest bezrobotny alkoholik z wrocławskiej kamienicy czynszowej, ale pod prozaiczną fasadą jego osobowości skrywa się stoik i prześmiewca, błyskotliwie kpiący z otaczającej go rzeczywistości. W Ferdynandzie Kiepskim, jego żonie, sąsiadach, dzieciach i znajomych odbija się obraz społeczeństwa polskiego końca lat 90. XX wieku i pierwszych dwóch dekad nowego stulecia. Jak każda karykatura, tak i „Świat według Kiepskich" jest przedstawieniem przerysowanym, ukazującym świat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta