Zapisy w umowie-zlecenia zawartej ze studentem
Kontrakt zawierany z młodą osobą, która się uczy, nie różni się od klasycznego. Warto w nim jednak zobowiązać zleceniobiorcę, aby zgłaszał ewentualne zmiany dotyczące nauki, bo ma to wpływ na ubezpieczenia w ZUS.
Marek Rotkiewicz
- Mam studenta, który ma przyjść do pracy od 1 kwietnia 2017 r. Czy mogę mu wypisać umowę zlecenie od 01.04.2017 r. do 31.12.2017 r.? Jego wynagrodzenie będzie wynosić 13 zł na godzinę, ma pracować w recepcji dwa razy w tygodniu po 12 godzin. Jak powinna wyglądać jego umowa zlecenie? Jak wystawić rachunek dla zleceniobiorcy? – pyta czytenik.
Kodeks cywilny ani inne przepisy nie ograniczają czasu, na jaki może zostać zawarta umowa zlecenia. Jak najbardziej może ona obejmować wskazany okres. Obecnie jednak musi to być połączone z wypłatą wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu.
Umowa powinna przede dookreślać zobowiązanie zleceniobiorcy. Przy tym należy pamiętać, aby nie tworzyło to podległości służbowej.
Może to brzmieć następująco:
„Zleceniodawca zleca a Zleceniobiorca zobowiązuje się do świadczenia usług ................
2. W ramach usług wskazanych w ust. 1 Zleceniobiorca wykonywać będzie w szczególności następujące czynności:
1) ................,
2)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta