Ustalenie strefy płatnego parkowania wymaga uchwały
Rada gminy może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane, a także zerową stawkę opłaty parkingowej. Rada nie wyznacza natomiast w strefie miejsc na postój pojazdów.
Anna Puszkarska, radca prawny
Do obowiązków podmiotów korzystających z dróg publicznych należy m.in. ponoszenie opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania – art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych (dalej u.d.p.). Możliwość ustalenia takiej strefy przez radę gminy (radę miasta) przewidziano w art. 13b u.d.p. Strefę płatnego parkowania ustala się na obszarach, które charakteryzują się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu, w celu:
- zwiększenia rotacji parkujących samochodów lub
- realizacji lokalnej polityki transportowej, a w szczególności w celu ograniczenia dostępności tego obszaru dla samochodów lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.
Od opłat parkingowych ustawodawca zwolnił m.in.: pojazdy Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, zarządów dróg, pojazdy wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej, a także autobusy szkolne przewożące dzieci do szkoły (por. art. 13 ust. 3 i ust. 5–6 u.d.p.).
Tryb postępowania
W myśl art. 13b ust. 3 u.d.p. rada gminy (rada miasta) może ustalić strefę płatnego parkowania na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach.
Organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta