Startupy potrzebują ekosystemu
Większe ulgi podatkowe, otwarcie dużych firm dla innowatorów i wsparcie opieką mentorską – to może w znaczący sposób wesprzeć młode firmy technologiczne. michał niewiadomski
Zdaniem Wiktora Janickiego, dyrektora generalnego Roche Polska, pierwszym krokiem do pobudzenia innowacyjnych startupów jest budowa pewnego rodzaju ekosystemu, który będzie wspierał funkcjonowanie nowych firm, już od etapu ich tworzenia, aż do osiągnięcia pewnej dojrzałości organizacyjnej. – Z jednej strony ułatwi to sam proces tworzenia nowych startupów oraz ich finansowanie, a z drugiej wygeneruje popyt na innowacje – mówi Janicki.
Dyrektora Generalny Roche Polska uważa, jednym z perspektywicznych rozwiązań wspierających startupy na wczesnym etapie jest wprowadzenie regulacji określających zasady finansowania przedsięwzięć innowacyjnych w formie crowdfundingu. – To właśnie inwestorzy są w stanie ocenić, czy dany pomysł ma szansę na rozwój i warto w niego zainwestować. Państwo zaś jest odpowiedzialne za opracowanie odpowiednich regulacji prawnych i podatkowych – mówi Janicki.
Po pierwsze ulgi
Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej zwraca uwagę, że promocja innowacyjności polskiej gospodarki wymaga dalszego rozwoju zachęt podatkowych wspierających działalność innowacyjną o charakterze badawczo-rozwojowym. – Raport Komisji Europejskiej z 2014 roku jednoznacznie pokazuje, że zachęty podatkowe powinny mieć przede wszystkim zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta