Szansa dla chorych po zawale
Wprowadzenie koordynowanej opieki nad pacjentem nie wystarczy. Potrzebne są nowe technologie i leki.
Do takiego wniosku doszli uczestnicy debaty „Opieka kompleksowa w kardiologii – dokąd zmierzamy?", która odbyła się podczas XXI Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej WCCI w Warszawie.
Eksperci zastanawiali się, jak w praktyce powinno funkcjonować modelowe rozwiązanie dla opieki kompleksowej w kardiologii.
Ważna rehabilitacja
Zdaniem specjalistów program koordynowanej opieki dla pacjentów po zawale serca (KOS-zawał) jest dobrze skonstruowany, a osobny system finansowania i premie za odpowiednio wczesne skierowanie pacjenta na rehabilitację zachęcą szpitale do odpowiedniego leczenia pacjentów. Profesor Robert Gil, dyrektor WCCI, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie zauważył, że na wdrożenie programu przygotowanych jest 30–40 proc. szpitali. – Ale brakuje dodatkowych pieniędzy lub zapewnienia tak długiego dofinansowania tej ścieżki, aby szpital lub jego organ założycielski zainwestowały w rozwój tego programu – mówił.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zapewnił, że zwiększenie ilości środków finansowych w związku z programem KOS-zawał poprawi dostępność ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Uspokoił też, że przejęcie części obowiązków kardiologów przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej to na razie mit. – Czekamy na nowelizację ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta