Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby rodu Czartoryskich

11 kwietnia 2017 | Kultura | Monika Kuc
Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem,  ok. 1490
źródło: Muzeum Czartoryskich
Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem, ok. 1490
Rembrandt, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, 1638
źródło: Muzeum Czartoryskich
Rembrandt, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, 1638

350 dzieł i cennych pamiątek historycznych można oglądać na wystawie w krakowskim Arsenale.

To oczywiście skromna część spośród 336 tysięcy obiektów najstarszego polskiego muzeum, zgromadzonych przez księżnę Izabelę Czartoryską i jej wnuka Władysława Czartoryskiego.

– Ekspozycja „Najcenniejsze" pokazuje bogactwo i różnorodność kolekcji monumentalnej dla historii muzealnictwa i zbiorów polskich – mówił podczas jej otwarcia dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Wystawę otwarto po siedmiu latach remontu Arsenału, części siedziby Muzeum Czartoryskich, znajdującej się niedaleko Bramy Floriańskiej. Jest to preludium do pełnej prezentacji kolekcji po zakończeniu w 2019 roku remontu drugiej części muzeum w Pałacu Czartoryskich na rogu ulic św. Jana i Pijarskiej.

Trzy arcydzieła

– Takiej triady obrazów: Rafaela, Leonarda da Vinci i Rembrandta, jaka pojawiła w zbiorach Czartoryskich, nie było w żadnej polskiej kolekcji malarstwa – opowiada nam kurator Janusz Wałek.

W Arsenale można oglądać „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. „Dama z gronostajem" Leonarda obecnie gości na Wawelu, a do ekspozycji „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" dołączy 19 maja, ale pokazywana będzie nie w Arsenale, tylko w gmachu głównym Muzeum Narodowego. „Portret młodzieńca" Rafaela został utracony w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10723

Wydanie: 10723

Spis treści
Zamów abonament