Skarby rodu Czartoryskich
350 dzieł i cennych pamiątek historycznych można oglądać na wystawie w krakowskim Arsenale.
To oczywiście skromna część spośród 336 tysięcy obiektów najstarszego polskiego muzeum, zgromadzonych przez księżnę Izabelę Czartoryską i jej wnuka Władysława Czartoryskiego.
– Ekspozycja „Najcenniejsze" pokazuje bogactwo i różnorodność kolekcji monumentalnej dla historii muzealnictwa i zbiorów polskich – mówił podczas jej otwarcia dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
Wystawę otwarto po siedmiu latach remontu Arsenału, części siedziby Muzeum Czartoryskich, znajdującej się niedaleko Bramy Floriańskiej. Jest to preludium do pełnej prezentacji kolekcji po zakończeniu w 2019 roku remontu drugiej części muzeum w Pałacu Czartoryskich na rogu ulic św. Jana i Pijarskiej.
Trzy arcydzieła
– Takiej triady obrazów: Rafaela, Leonarda da Vinci i Rembrandta, jaka pojawiła w zbiorach Czartoryskich, nie było w żadnej polskiej kolekcji malarstwa – opowiada nam kurator Janusz Wałek.
W Arsenale można oglądać „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. „Dama z gronostajem" Leonarda obecnie gości na Wawelu, a do ekspozycji „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" dołączy 19 maja, ale pokazywana będzie nie w Arsenale, tylko w gmachu głównym Muzeum Narodowego. „Portret młodzieńca" Rafaela został utracony w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta