Postępowanie dyscyplinarne może skontrolować sąd
Członek korpusu może się odwołać od każdej kary. Wymierzoną mu sankcję może też zakwestionować rzecznik dyscyplinarny a nawet szef służby cywilnej.
Za naruszenie obowiązków członkowie korpusu służby cywilnej odpowiadają dyscyplinarnie. Dotyczy to zarówno pracowników i urzędników służby cywilnej jak również osób zajmujących wyższe stanowiska w tej służbie. Wszyscy oni ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, na podobnych zasadach. Jedyną różnicą są odmienne dla urzędników sc i odmienne dla pracowników sc oraz osób zajmujących wyższe stanowiska w sc katalogi kar (patrz tabela). Pozostałe kwestie np. zasady prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz związane z tym prawa i obowiązki członków korpusu sc (w tym możliwość zakwestionowania orzeczonej sankcji) są już dla wszystkich, bez względu na posiadany przez nich status, takie same.
Tryb, w jakim członek korpusu sc może bronić się przed niesłusznym, jego zdaniem, ukaraniem zależy wyłącznie od tego czy przy wymierzaniu kary od razu prowadzone było postępowanie dyscyplinarne czy też nie. Członkowie korpusu służby cywilnej mogą być bowiem ukarani także bez wszczynania tej mocno sformalizowanej procedury.
Ważne!
Wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej do pragmatyki zawodowej członków korpusu sc oznacza, że nie ponoszą oni odpowiedzialności porządkowej przewidzianej w Kodeksie pracy.
Sprzeciw od kary upomnienia
Taki uproszczony tryb karania, to wymierzenie członkowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta