Jeden z dwóch wspólników spółki z o.o. może być jej pracownikiem
Jeśli w spółce z o.o. jest dwóch wspólników, jeden z nich może pracować na etacie. Spółka może go też zatrudnić jako prezesa zarządu albo zawrzeć z nim umowę cywilnoprawną, np. zlecenia lub kontrakt menedżerski.
Cechy stosunku pracy określa co do zasady art. 22 § 1 kodeksu pracy. Według tego przepisu, przez nawiązanie stosunku pracy zatrudniony zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca – do zatrudniania podwładnego za wynagrodzeniem. Zatem konstytutywne cechy stosunku pracy odróżniające go od innych stosunków prawnych to:
- dobrowolność,
- osobiste świadczenie pracy w sposób ciągły,
- podporządkowanie,
- wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy ponoszącego ryzyko związane z zatrudnieniem,
- odpłatny charakter zatrudnienia.
W praktyce powstają czasem wątpliwości dotyczące możliwości zatrudnienia na podstawie umowę o pracę osób zarządzających firmą. W orzecznictwie uznaje się jednak, że jest to dopuszczalne. Status pracowniczy osób sprawujących funkcje organów zarządzających zakładami pracy (w tym także funkcję członka zarządu spółki) nie wynika z faktu spełniania przez te osoby wszystkich cech stosunku pracy z art. 22 § 1 k.p., lecz z decyzji ustawodawcy o włączeniu tych osób do kategorii pracowników, mimo braku podporządkowania kierownictwu pracodawcy pojmowanego w tradycyjny sposób. Tak też podnosił Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2011 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta