Milczenie owiec
System oparty na sztucznej inteligencji uczy się rozpoznawać ból u zwierząt. Może to pomóc we wczesnej diagnostyce i leczeniu stanów chorobowych.
Od dawna prowadzone są badania nad rozpoznawaniem emocji u ludzi, odczytywaniem kłamstwa i udawanych ekspresji. Te same narzędzia można zastosować u zwierząt, ale w zupełnie innym celu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje pięć odmiennych wyrazów owczego oblicza, aby rozpoznać, czy zwierzę cierpi, i ocenić stopień bólu. Komputer porównuje je ze standardowym narzędziem pomiarowym opracowanym przez lekarzy weterynarii. Rezultaty badań zostały przedstawione 1 czerwca tego roku na 12. Międzynarodowej Konferencji IEEE w Waszyngtonie.
Najczęstszymi przyczynami bólu u owiec są schorzenia nóg, zakażenia lub uszkodzenia ścięgien i mięśni, a także stany zapalne wymienia wywołane urazami czy infekcją bakteryjną. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta