Minimalna płaca zbyt szybko goni średnią
Najniższe wynagrodzenie od lat rośnie szybciej niż przeciętne zarobki. Czas to zmienić – postulują pracodawcy. Anna Cieślak-Wróblewska
W tym roku minimalne wynagrodzenie może sięgnąć ok. 47,3 proc. przeciętnego wynagrodzenia – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej". Będzie to rekordowo wysoki poziom w Polsce i zbliżający nas do najbardziej socjalnego pod tym względem kraju UE – Francji. Dla porównania: w USA płaca minimalna w relacji do tej przeciętnej oscyluje w granicach 25–30 proc.
Związki zawodowe uważają jednak, że to wciąż zbyt mało i chcą, by płacowe minimum sięgnęło już w 2018 r. 50 proc. przeciętnych zarobków w gospodarce narodowej. W przeliczeniu na złote daje to ok. 2220 zł miesięcznie brutto, czyli aż o 11 proc. więcej niż w tym roku – wynika z propozycji Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
Rynek i tak wymusza podwyżki
– W naszej ocenie to zdecydowanie zbyt duży wzrost – odpowiada Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – Przez ostatnich 10 lat płaca minimalna, w efekcie decyzji kolejnych rządów, a nie jako wynik porozumienia między stronami dialogu społecznego, rosła szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Warto, by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta