Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nestor przeprowadzi sukcesje dzięki międzynarodowym fundacjom

16 czerwca 2017 | Prawo w biznesie | Artur Tim

Możliwości dysponowania majątkiem na wypadek śmierci seniora pozostają na gruncie prawa polskiego znacznie ograniczone. Niektóre jurysdykcje przyznają w tym zakresie daleko idącą swobodę. Stwarzają przy tym korzystne warunki do zagwarantowania ciągłości działalności gospodarczej oraz spełnienia woli spadkodawcy.

Instytucje zagranicznego planowania sukcesyjnego umożliwiają uzyskanie szeregu korzyści nie tylko na wypadek śmierci, ale także trudnych do przewidzenia zdarzeń, takich jak nagła, ciężka choroba nestora czy kryzys ekonomiczny. W dobie funkcjonowania swobodnych przepływów w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także postępującej globalizacji, zagraniczne instytucje planowania sukcesyjnego stają się coraz powszechniejsze. Przykład idzie przy tym od największych - o wprowadzeniu najbardziej zaawansowanej struktury sukcesyjnej, z wykorzystaniem fundacji prywatnej, zadecydowały takie postacie jak Giorgio Armani (Giorgio Armani Foundation) czy też Jan Kulczyk (Kulczyk Privatstiftung).

Zagraniczne instytucje planowania

Wśród zagranicznych instytucji planowania sukcesyjnego należy wyróżnić, przede wszystkim, trusty i fundacje prywatne. Instrumenty te pozostają przy tym dostępne także dla polskich nestorów, gdyż w Polsce one nie istnieją. Trust to instytucja wywodząca się z prawa anglosaskiego, oparta na koncepcji tzw. „własności dzielonej" (rozróżnienie pomiędzy „legal ownership" a „equitable ownership"). Fundacja prywatna stanowi natomiast podmiot bliższy kontynentalnej kulturze prawa stanowionego, posiadający odrębną osobowości prawną. W przeciwieństwie do fundacji publicznej, celem działania prywatnej może być wyłącznie cel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10776

Wydanie: 10776

Spis treści
Zamów abonament