Polska blokuje ukraiński przecier pomidorowy
UE przyznała pogrążonej w wojnie Ukrainie dodatkowe koncesje handlowe, m.in. na sprzedaż pszenicy. Nasz kraj – ku zdumieniu Brukseli – był przeciwny takim ułatwieniom.
Anna słojewska z Brukseli
Parlament Europejski i unijna Rada doszły do porozumienia w sprawie tzw. autonomicznych środków handlowych (ATM) dla Ukrainy. Polska jako jeden z niewielu krajów na posiedzeniach Rady sprzeciwiała się propozycji Komisji. Została przegłosowana, ale to, co nie udało się polskiemu rządowi, próbowali zrealizować polscy eurodeputowani w Parlamencie Europejskim. Na szczęście tylko z minimalnym skutkiem. Eurodeputowanym ze znaczącym udziałem Polaków nie udało się utrącić, a tylko ograniczyli proukraińską propozycję Brukseli.
Wsparcie i integracja
Ofertę ATM Komisja przedstawiła we wrześniu 2016 roku. Miała ona uzupełniać wielki pakiet ułatwień handlowych wynikających z Pogłębionej i Wszechstronnej Umowy o Wolnym Handlu (DCFTA), która częściowo obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Podobne porozumienia UE zawarła z Gruzją i Mołdawią. Ich celem jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta