Polska chemia jeszcze się nie zwija
Restrykcyjna unijna polityka i rosnąca konkurencja ze strony firm korzystających z tańszych surowców to główne bolączki krajowej branży chemicznej. Mimo to sektor wciąż rośnie i według ekspertów ma jeszcze spory potencjał.
barbara oksińska
Segment chemiczny był w ostatnich latach jednym z dynamiczniej rozwijających się obszarów polskiej gospodarki – wynika z najnowszego raportu „Przemysł chemiczny w Polsce", przygotowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) oraz EY. W 2016 r. branża sprzedała wyroby o wartości 150 mld zł. Średnioroczne tempo wzrostu sektora w latach 2010–2016 sięgnęło 5,7 proc., w porównaniu z 3,8 proc. wzrostu produkcji sprzedanej całego przemysłu. Przed krajowymi spółkami chemicznymi stoi jednak dużo wyzwań.
Spory potencjał
Unia Europejska staje się coraz mniej przyjaznym miejscem dla przemysłu chemicznego. Wystarczy wspomnieć o zaostrzającej się polityce klimatycznej czy regulacjach związanych z bezpieczeństwem substancji. Od lat mówi się więc o możliwej ucieczce firm z branży w inne regiony świata. Od 2000 r. udział UE w światowych przychodach segmentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta