Byłem wrogo nastawiony do PRL
Frasyniuk kiedyś walczył o wolność, a dziś tę wolność chce ograniczać innym.
Rzeczpospolita: Dlaczego Sejm odroczył prace nad reformą sądów?
Stanisław Piotrowicz, poseł PiS: Powodów jest kilka. Zasadniczy to taki, że minister Ziobro zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zgodność z konstytucją wprowadzenia indywidualnych kadencji sędziów w KRS. Wcześniej, do 2002 roku, wszystkie kadencje w KRS rozpoczynały się w jednym czasie i w jednym czasie się kończyły – kadencje grupowe. W 2002 r. KRS zmieniła te zasady własną uchwałą, przekraczając w tym względzie własne kompetencje. Jeżeli sędzia przerwie kadencję w KRS, to od czasu tej uchwały środowisko sędziowskie wybiera kolejnego sędziego w to miejsce, a jego kadencja liczona jest na cztery lata od momentu wyboru. Skarga prokuratora generalnego sprowadza się do tego, że KRS nie była uprawniona do podejmowania uchwały zmieniającej te reguły.
Rozstrzygnięcie TK powinno pozbawić prezydenta Dudę wątpliwości co do kadencyjności KRS?
Myślę, że pan prezydent jest zainteresowany tym, jakie będzie stanowisko TK. Gdyby się okazało, że obecne kadencje są niezgodne z konstytucją, to przerwanie ich przy jednoczesnej zmianie całego ustroju KRS byłoby tym bardziej uzasadnione. Warto podkreślić, że kilka lat temu TK w swoim orzeczeniu dopuścił przerwanie kadencji, gdy przemawia za tym ważny interes. Myślę, że tym ważnym interesem jest oczekiwana przez społeczeństwo reforma wymiaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta