Pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych w miejscu pracy
Zakaz noszenia w miejscu pracy widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych nie jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej.
Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 14 marca 2017 r. (C-157/15).
Stan faktyczny
Samira Achbita była zatrudniona jako recepcjonistka w belgijskim przedsiębiorstwie świadczącym usługi ochrony i monitoringu. Wypowiedziano jej umowę o pracę, kiedy nie zaprzestała noszenia islamskiej chusty, chociaż w regulaminie pracy wyraźnie zakazano uzewnętrzniania w miejscu pracy swoich przekonań politycznych, światopoglądowych i religijnych lub związanych z nimi obrzędów. Pracownica odwoła się do sądu podnosząc, że jej zwolnienie było przejawem dyskryminacji ze względu na wyznawaną przez nią religię.
Orzeczenia sądów i Trybunału
Sąd I instancji oddalił odwołanie, a sąd II instancji podtrzymał ten wyrok. Wskazano, że umowa została wypowiedziana nie ze względu na wyznawaną religię, ale ze względu na jej uzewnętrznianie w godzinach pracy. Sąd II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta