Środki z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe
Brak jest podstaw prawnych do zmiany przeznaczenia zaplanowanej w budżecie jednostki samorządu terytorialnego (powiatu) rezerwy na zarządzanie kryzysowe, poprzez jej rozdysponowanie na inne zadania, niż określone w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.
W naszym powiecie chcemy wyremontować drogi powiatowe. Nie mamy jednak środków na ten cel i zamierzamy skorzystać ze środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe. Czy będzie to zgodne z prawem? Ustawa o finansach publicznych pozwala przecież na zmiany przeznaczenia rezerwy celowej.
Nie. Wynika to z następujących okoliczności.
Po pierwsze, należy odnieść się do stosownych norm ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Mianowicie, z art. 26 ust. 4 wspomnianej ustawy wynika, że w budżecie jednostki samorządu terytorialnego tworzy się rezerwę celową na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5 proc. wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta