Inwestycje drogowe: prawa właścicieli nieruchomości
Właściciel nieruchomości, który chce mieć jakikolwiek wpływ na budowaną obok obwodnicę, musi wziąć czynny udział w postępowaniu środowiskowym.
- Choć od wielu lat było wiadomo, że niemal pod oknem Pani Marii ma przebiegać obwodnica, w ostatnim czasie Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że projekt został uwzględniony w planach inwestycyjnych, a inwestor (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) niebawem wystąpi o tzw. decyzję środowiskową dla inwestycji. Pani Maria nie jest zasadniczo przeciwko obwodnicy. Zależy jej jednak na tym, aby koło jej domu przebiegała w tunelu, a przynajmniej, by była odgrodzona od jej posesji ekranami akustycznymi. Ustaliwszy jednak, że sprawa dopiero jest na etapie decyzji środowiskowej zaczęła się zastanawiać, czy nie lepiej poczekać trochę i nie wrócić do sprawy, gdy procedowane będzie pozwolenie na inwestycję. Co powinna zrobić Pani Maria, aby zadbać o swoje interesy w zakresie projektu obwodnicy?
Przed przystąpieniem do analizy, co Pani Maria może zrobić należy jasno wskazać, czego nie powinna robić. Mianowicie, nie powinna czekać na właściwe postępowanie zezwalające na budowę obwodnicy. Obecnie niemal wszystkie drogi w Polsce (a już na pewno wszystkie drogi krajowe) budowane są na podstawie przepisów szczególnych tzw. specustawy drogowej (precyzyjnie: ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych).
Wystarczy jedna decyzja
Specustawa drogowa jest zaś tak skonstruowana, że kwestię wszystkich decyzji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta