Jak wyliczyć dodatek za wysługę lat i nagrodę jubileuszową
Członkowi korpusu, powołanemu na wyższe stanowisko - przy ustalaniu praw i wysokości dodatku za wieloletnią pracę oraz nagrody jubileuszowej – można wliczyć do stażu pracy niezakończone okresy zatrudnienia.
Małgorzata Jankowska
Prawo oraz wysokość tzw. dodatku za wysługę lat oraz nagrody jubileuszowej zależy od posiadanego przez członka korpusu służby cywilnej stażu pracy. Problem w tym, że zgodnie z ustawą o służbie cywilnej (dalej usc) – oprócz bieżącego - wlicza się do niego tylko zakończone okresy zatrudnienia. Dla członków korpusu służby cywilnej (sc) powołanych na wyższe stanowiska w sc i zmuszonych do zawieszenia bieżącego stosunku pracy oraz nawiązania nowego oznaczać by to mogło (w nowym stosunku pracy z powołania) znaczne zmniejszenie uwzględnianego przy ustalaniu uprawnień do tych świadczeń stażu pracy. Prawodawca w ich przypadku zrobił jednak wyjątek. Dzięki temu, objęcie przez nich wyższego stanowiska w sc nie ogranicza wymienionych wyżej uprawnień ani nie odsuwa ich realizacji w czasie.
Wszystkie okresy
Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej oraz nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Oznacza to, że pracodawca musi, uwzględnić w takim stażu wszystkie zakończone okresy zatrudnienia bez względu na rodzaj firmy, w której praca była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta