Blokada rachunku to prosta droga do upadłości
Restrukturyzacja | Nieefektywne postępowania zabezpieczające utrudniają ratowanie firm
Pojawienie się w polskim porządku prawnym ustawy – Prawo restrukturyzacyjne wprowadziło kilka nieznanych wcześniej trybów postępowań, zmodyfikowało też przepisy prawa upadłościowego. Zasadniczym celem zmian było stworzenie narzędzi skutecznego prowadzenia restrukturyzacji przedsiębiorstw zamiast ich upadłości.
Cel nowych regulacji
Jedną z idei twórców ustawy było stworzenie regulacji prawnych umożliwiających jak najdłuższe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, możliwie bez utrudnień związanych z sytuacją finansową przedsiębiorcy zagrożonego upadłością. Właśnie po to ograniczono m.in. możliwość prowadzenia egzekucji.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego lub wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości powoduje automatyczne zawieszenie postępowań egzekucyjnych. W postępowaniu o zatwierdzenie układu, zgodnie z art. 170 prawa restrukturyzacyjnego, uprawomocnienie się postanowienia zatwierdzającego układ powoduje umorzenie postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych co do wierzytelności objętych układem.
Zgodnie z art. 259 prawa restrukturyzacyjnego, z dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, zawieszone zostają z mocy prawa postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem. Analogiczne rozwiązanie w postępowaniu układowym przewiduje art. 278 prawa restrukturyzacyjnego, a w sanacyjnym – art. 312 tej ustawy.
Zgodnie z art. 146...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta