Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działalność rozwojowa to także prace nad ulepszeniem oferty

21 sierpnia 2017 | Podatki | Paweł Kucejko

Dążenie do zmniejszenia czasochłonności produkcji oraz zużycia materiałów i surowców, w tym energii elektrycznej, a także inne projekty optymalizujące proces wytwórczy pozwalają na skorzystanie z ulgi B+R.

Paweł Kucejko

Ulga na działalność badawczo-rozwojową (dalej: B+R) przysługuje podatnikom prowadzącym działalność B+R i ponoszącym w związku z tą działalnością koszty mieszczące się w katalogu tzw. kosztów kwalifikowanych. Korzyść związana ze skorzystaniem z ulgi B+R polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania określonej części kosztów kwalifikowanych poniesionych przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością B+R.

Regulacje dotyczące ulgi B+R obowiązują już ponad półtora roku (od początku roku 2016). Od momentu wejścia w życie przepisów w tym zakresie organy podatkowe wydały znaczną liczbę interpretacji podatkowych (stan na połowę lipca – ok 210 interpretacji indywidualnych). Przy czym na gruncie tych przepisów wydane zostały do tej pory tylko trzy orzeczenia sądów administracyjnych (wyrok WSA we Wrocławiu z 10 lutego 2017 r., I SA/Wr 1383/16, wyrok WSA w Krakowie z 22 maja 207 r., I SA/Kr 347/17 oraz wyrok WSA we Wrocławiu z 26 lipca 2017 r., I SA/Wr 364/17).

Definicja ustawowa

W świetle przepisów dotyczących ulgi B+R (art. 18d ustawy o CIT oraz odpowiednio art. 26e ustawy o PIT) działalność B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10831

Wydanie: 10831

Spis treści
Zamów abonament