Komercjalizacja wyników badań zmienia prawo do odliczenia VAT
Korekta zrobiona po zakończeniu roku w trybie art. 91 ustawy o VAT może znaleźć zastosowanie w sytuacji, gdy instytut będący państwową jednostką naukową realizował projekt badawczy w ramach działalności nieopodatkowanej VAT, jednak później, na skutek podjętych działań, skomercjalizował efekty badań.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 czerwca 2017 r. (I SA/Kr 252/17).
Rozpoczynając projekt badawczy instytut nie widział perspektyw na jego szybką komercjalizację, dlatego z ostrożności kwalifikował go jako działalność analogiczną do statutowej, niepodlegającej opodatkowaniu VAT. Po jego zrealizowaniu, instytutowi udało się zawrzeć odpłatną umowę licencji patentowej na komercjalizację praw patentowych. Zdaniem instytutu, w związku z wykorzystaniem projektu badawczego do działalności gospodarczej, poprzez świadczenie odpłatnej usługi na rzecz spółki z siedzibą w Hiszpanii, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych bezpośrednio z udzieloną licencją.
Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji z 30 października 2016 r. (IBPP2/4512-324/16-4/IK) nie zgodził się z instytutem m.in. co do prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku ze zrealizowanym projektem badawczym. W ocenie organu, ponieważ instytut, nabywając towary i usługi, nie działał w roli podatnika VAT, późniejsze włączenie projektu do działalności gospodarczej nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Instytut wniósł skargę na tę interpretację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta