Wytwórców energii z odnawialnych źródeł czekają istotne zmiany
Inwestorzy nie będą musieli planować swojej działalności w oparciu o zdawkowe wypowiedzi przedstawicieli strony rządowej, względnie krążące po rynku pogłoski na temat planowanego wsparcia dla poszczególnych technologii – uważa prawnik.
W lipcu zakończyły się konsultacje publiczne projektu kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Procedowany obecnie projekt obok obszernych zmian dotyczących wskazanej ustawy o OZE przewiduje również istotne zmiany do kontrowersyjnej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, a także zmiany, głównie o charakterze definicyjnym, do ustawy – Prawo budowlane. Nowelizacja zmienia m.in. regulacje w zakresie sposobu liczenia pomocy publicznej, sposób wyodrębniania koszyków aukcyjnych, a także wprowadza system rozliczeń opartych na mechanizmie taryfy gwarantowanej (feed-in-tariff) oraz kontraktów różnicowych (feed-in-premium) dla najmniejszych wytwórców. W zakresie pozostałych dwóch ustaw projekt zawiera regulację mającą wpływ na lokowanie nowych inwestycji i wymiar podatku od nieruchomości.
Dla mniejszych wytwórców
Nowelizacja przewiduje szereg zmian, które mają promować rozwój źródeł rozproszonych, w tym generacji energii elektrycznej i ciepła z najmniejszych źródeł.
Przede wszystkim nowelizacja wprowadza zmiany do definicji małych i mikroinstalacji OZE. Zgodnie z obecnymi uregulowaniami małą instalacją jest instalacja OZE o zainstalowanej mocy elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączona do sieci o napięciu znamionowym niższym niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta