Umowa spółki cichej bez PCC
Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, umowa spółki cichej jako umowa nienazwana nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Trzy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (jako wspólnicy cisi) oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jako wspólnik jawny) zamierzają zawrzeć umowę spółki cichej. Spółka cicha zostanie zawiązana w celu osiągnięcia wspólnego interesu gospodarczego polegającego na prowadzeniu przez te osoby lokalu gastronomicznego – restauracji. Zgodnie z umową spółki cichej, wspólnicy cisi planują wspólnie uczestniczyć w działalności przedsiębiorstwa należącego do wspólnika jawnego (który w ramach swej firmy na dzień dzisiejszy prowadzi już tę restaurację). W związku z przystąpieniem do umowy spółki cichej każdy ze wspólników cichych zobowiąże się wnieść wkład pieniężny w kwocie po 20 000 zł do przedsiębiorstwa wspólnika jawnego w zamian za udział w zysku z prowadzonej działalności. Wkład pieniężny zostanie przeznaczony na bieżące wydatki związane z remontem lokalu oraz jego wyposażeniem, ulepszeniem oraz dostosowaniem dla potrzeb klientów. W zamian za wniesiony wkład wspólnicy cisi będą uczestniczyć w wynikach przedsiębiorstwa wspólnika jawnego, tj. w zyskach oraz w stratach. Zyski będą wypłacane wspólnikom cichym na koniec roku obrotowego. Wspólnicy cisi nie staną się współwłaścicielami przedsiębiorstwa wspólnika jawnego. Wspólnik jawny będzie prowadził przedsiębiorstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta