Gdzie należy rozliczyć VAT od montażu i napraw maszyn
Usługi dotyczące urządzeń są opodatkowane w miejscu położenia budynku, w którym są ulokowane, jeśli zostały przytwierdzone na stałe do nieruchomości i nie mogą być przemieszczone bez zmiany lub zniszczenia konstrukcji tego obiektu.
Świadczenie usług podlega co do zasady opodatkowaniu w miejscu siedziby usługobiorcy (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Jednak usługi związane z nieruchomością powinny zostać opodatkowane w miejscu, w którym znajduje się nieruchomość (art. 28e ustawy o VAT). Przepisy te są implementacją odpowiednio art. 45 i art. 47 Dyrektywy 112. Należy przy tym jednak zauważyć, że ani w polskiej ustawie, ani w ww. dyrektywie nie zdefiniowano pojęcia nieruchomości oraz usług związanych z nieruchomością. Od 1 stycznia 2017 r. definicje te powinny być jednak ustalane przez pryzmat rozporządzenia nr 282/2011 (rozporządzenie to zawiera przepisy wykonawcze do art. 47 Dyrektywy 112). Z art. 13b lit. d ww. rozporządzenia wynika natomiast, że sprzęt lub maszyna (jak i każdy inny element) są uznawane dla celów ustalenia miejsca świadczenia za nieruchomość, jeśli zostały zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji w taki sposób, że nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji.
Przykładowe transakcje
Unijny ustawodawca wskazał wprost przykładowe transakcje, których dotyczy art. 47 Dyrektywy 112. W świetle art. 31a ust. 2 lit. m i n rozporządzenia nr 282/2011, usługi związane z nieruchomością to m.in. usługi instalacji lub montażu maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość, a także usługi utrzymania i naprawy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta