Uczelnie otwierają się na świat
Dla rzeszowskich uczelni wyższych współpraca międzynarodowa to konieczność, ale i ogromna szansa.
Współpraca rzeszowskich szkół wyższych z uczelniami z Chin i Dalekiego Wschodu weszła na nowe tory. Na Uniwersytecie Rzeszowskim w ubiegłym roku powołano Polsko-Chiński Instytut Kultury. Następnym krokiem ma być uruchomienie studiów licencjackich Chinese Culture and Development przygotowujących rzeszowskich studentów do pracy w Chinach. To jeden z efektów współpracy z chińską Guagdong Politechnic Normal Uniwersity. Władze rzeszowskiego uniwersytetu uznały, że uczelnie z Chin mogą być doskonałymi partnerami, zarówno jeśli chodzi o współpracę w zakresie badań naukowych, jak i przygotowanie studentów do rynku pracy. Uczelnia z Guagdong jest jedną z dziewięciu chińskich uczelni, z którymi współpracuje uniwersytet. Azjatycki kierunek jest rozwijany.
– Trwają rozmowy z innymi partnerami z Chin, Kazachstanu czy Wietnamu, ale jednocześnie intensywnie rozwijana jest współpraca z uczelniami amerykańskimi. Ostatnio pozyskaliśmy do współpracy m.in. University of California, University of Illinois i Medical College of Wisconsin. Od roku, dzięki partnerstwu z Kennesaw State University oraz Nazareth Collage Rochester rozpoczęliśmy wymianę studentów – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Z chińskim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta