Jeśli karać, to jednakowo
Pracodawca nie może dowolnie stosować środków dyscyplinujących. Powinien uwzględniać rodzaj naruszenia, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy. Musi się przy tym kierować zasadą równego traktowania w zatrudnieniu.
Sebastian Kryczka
Pod pojęciem środków dyscyplinujących, jakie może stosować pracodawca, kryją się przede wszystkim kary porządkowe wynikające z kodeksu pracy. To upomnienie, nagana oraz kara pieniężna. Przepisy k.p. określają przy tym, za jakie przewinienia można zastosować konkretny rodzaj kary porządkowej.
Często stosowanym środkiem dyscyplinujących jest rozmowa dyscyplinująca. Inny, rzadziej używany, to mniej korzystne ukształtowanie warunków zatrudnienia podwładnego, np. obniżenie mu wynagrodzenia. Rozwiązaniem ostatecznym jest natomiast zakończenie współpracy z opornym pracownikiem, co pośrednio stanowi też środek dyscyplinujący dla całej załogi.
Stosowanie jakichkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta