Długowieczność stworzona na przekór ewolucji
Starość to coś, co przytrafia się każdemu. Teraz naukowcy pytają, czy na pewno?
Naukowcy z Instytutu Biologii Molekularnej (IMB) w Moguncji dokonali przełomu w badaniu starzenia się organizmów. Odkryli, że ingerencja w proces zwany autofagią lub inaczej autofagocytozą może przedłużyć życie o 50 proc.
Komórki posiadają naturalną umiejętność oczyszczania swojej przestrzeni z obumarłych lub uszkodzonych elementów struktury. To jeden z najważniejszych procesów przetrwania, ponieważ wspiera zdrowie i rozwój młodych komórek. Z drugiej strony z wiekiem, gdy spowalnia się tempo autofagii, organizm zaczyna się starzeć. Proces ten odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Przy niedoborze substancji odżywczych autofagia nasila się, komórka koncentruje się na procesach niezbędnych do przetrwania i pozyskuje energię ze zbędnych elementów.
Genetyczne dziwactwo
Wyniki badań nad autofagią u niepasożytniczych nicieni C.elegans opublikowane zostały niedawno w czasopiśmie „Genes & Development". Dr Holger Richly określa proces starzenia jako kaprys ewolucji, któremu być może jesteśmy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta