Niedopuszczalne zabezpieczenie kredytu środkami z lokaty bankowej
Nie jest prawnie dozwolone, by powiat „użyczył" swoich środków pieniężnych w formie lokaty prowadzonej na rachunku bankowym, na zabezpieczenie kredytu w rachunku bieżącym udzielonego szpitalowi.
- Chcemy naszemu szpitalowi (spółka akcyjna 100 proc. akcji powiat) tytułem zabezpieczenia kredytu założyć lokatę w banku, w którym szpital weźmie kredyt w rachunku bieżącym. Czy operacja ta będzie zgodna z przepisami dotyczącymi finansów publicznych ?
Nie. Wynika to z następujących okoliczności.
Po pierwsze, aby odnieść się merytorycznie do podanej problematyki niezbędna jest stosowna jej analiza w kontekście wybranych regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Ustawodawca w art. 264 ust. 5 tej ustawy postanowił, że w celu zabezpieczenia kredytu lub pożyczki nie można udzielać pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym jednostki samorządu terytorialnego. W komentarzu do ww. regulacji [P. Smoleń (red.), Ustawa o finansach publicznych. Komentarz. Warszawa 2014] wskazano zaś, że: „Ustanowiony w art. 264 ust. 5 FinPublU z 2009 r. zakaz udzielania pełnomocnictwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta