Wypowiedzenie zmieniające można cofnąć w sposób dorozumiany
W sytuacji, gdy wypowiedzenie zmieniające zostało w sposób dorozumiany cofnięte przez pracodawcę, a pracownik wyraził na to zgodę, należy stwierdzić, że nie doszło do zmiany warunków pracy. Wypowiedzenie zmieniające nie wywołało zatem zamierzonych skutków i nie zrodziło obowiązku odszkodowawczego po stronie pracodawcy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy wyroku z 8 marca 2017 r. (II PK 404/15).
Stan faktyczny
Powódka zatrudniona była od 2012 r. w sądzie rejonowym na stanowisku starszego sekretarza z funkcją kierownika sekretariatu. Złożyła rezygnację z pełnienia funkcji kierownika. W wyniku zaistniałej sytuacji, dyrektor zaproponował jej zmianę stanowiska pracy na starszego sekretarza z wynagrodzeniem niższym od dotychczasowego o 30 proc. Pracownica odmówiła, a dyrektor sądu wręczył jej wypowiedzenie zmieniające, w którym jako przyczynę wskazano rezygnację z pełnionej funkcji oraz odmowę przyjęcia nowych warunków na mocy porozumienia stron. Zgodnie z zawartym w wypowiedzeniu zmieniającym pouczeniu, powódka odwołała się do sądu. W międzyczasie, przed upływem okresu wypowiedzenia, została zatrudniona w innym sądzie rejonowym na podstawie przeniesienia służbowego.
Orzeczenia sądów
Sąd I instancji oddalił powództwo w całości, dochodząc jednocześnie do wniosku, że wypowiedzenie warunków pracy i płacy było zgodne z prawem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta