Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Rzeczpospolita” radzi

19 września 2017 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Czy prywatna zniewaga też jest karana?

- Czy znieważenie musi być publiczne, żeby doszło do popełnienia przestępstwa z art. 226 kodeksu karnego, czyli do znieważenia funkcjonariusza publicznego lub osoby przybranej mu do pomocy?

Nie. Do znamion przestępstwa określonego w art. 226 § 1 kk nie należy publiczne działanie sprawcy. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z 20 czerwca 2012 r. (I KZP 8/12, OSNKW 2012 nr 7, poz. 71, str. 1) rozstrzygającej zbieżności w wykładni prawa, występującej w orzecznictwie Sądu Najwyższego w tym zakresie. W uzasadnieniu tej uchwały SN przypomniał, że przedmiotem ochrony normy art. 226 § 1kk jest z jednej strony prawidłowe funkcjonowanie instytucji państwowych i samorządowych, czy szerzej - autorytet państwa, z drugiej godność funkcjonariusza publicznego lub osoby przybranej mu do pomocy, przy czym autorytet danej instytucji ma znaczenie pierwszoplanowe.

Prawidłowe funkcjonowanie instytucji chronione jest przez zapewnienie poszanowania dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10856

Wydanie: 10856

Spis treści
Zamów abonament