Operator mieszkaniowy może wypowiedzieć najem tylko w ściśle określonych przypadkach
W przepisach o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewidziano możliwość wypowiedzenia najmu przez operatora np. w razie zalegania z czynszem lub rażącego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu przez najemcę. Po rozwiązaniu najmu z opcją trzeba jednak zwrócić najemcy wpłaconą przez niego część ceny zakupu mieszkania, po potrąceniu zaległego czynszu.
- Czy w sytuacji, gdy najemca skorzysta z możliwości zawarcia umowy najmu z prawem do nabycia własności mieszkania, a operator mieszkaniowy wypowie mu umowę, będzie musiał zapewnić tej osobie inny lokal?
Nie. W art. 83 ust. 2 ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dalej ustawa o KZN) przewidziano, że umowa najmu może być wypowiedziana przez operatora mieszkaniowego tylko w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej ustawa o ochronie praw lokatorów), czyli gdy najemca:
- pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta