Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedury: narada koordynacyjna w procesie budowlanym

19 września 2017 | Administracja | Katarzyna Marczuk-Pieńkowska

W przypadkach określonych w ustawie wymagane jest przeprowadzenie narad koordynacyjnych w sprawie usytuowania infrastruktury. Taka narada może też być zainicjowana przez inwestora, nawet gdy przepisy nie przewidują takiego obowiązku.

Zapewnienie dostępu do niezbędnej infrastruktury uzbrojenia terenu to jeden z najistotniejszych elementów procesu budowlanego i niejednokrotnie – poprzedza decyzję o nabyciu nieruchomości. I chociaż o konkretnym usytuowaniu sieci w praktyce decyduje przede wszystkim projektant, na obszarze miast oraz w pasach drogowych istniejącej lub projektowanej zabudowy obszarów wiejskich, wymagane są ustalenia w tej sprawie na tzw. naradach koordynacyjnych. Stosownie do art. 28b–28c ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne organizuje je starosta. Wymóg ten nie odnosi się jednak do przyłączy, a także sieci uzbrojenia terenu sytuowanych w granicach działki budowlanej.

Celem narad jest przede wszystkim wyeliminowanie zagrożeń wynikających z możliwej kolizji między sytuowaniem sieci na tym samym terenie. Wobec tego, nie ma przeszkód, aby na wniosek inwestora lub projektanta dotyczyły one także innych obszarów niż wspomniane wcześniej miasta i obszary wiejskie, a nawet sytuowania przyłączy, gdyby miało to służyć lepszemu dopasowaniu i zsynchronizowaniu sieci.

Przykład:

Pan Jan Kowalski planuje zrealizować sieć kanalizacyjną na swojej nieruchomości gruntowej (w ramach jej granic). Usytuowanie tej sieci nie będzie wiązało się z obowiązkiem odbycia narady koordynacyjnej. Pan Jan Kowalski może jednak zawnioskować o jej przeprowadzenie, jeżeli ma obawy odnośnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10856

Wydanie: 10856

Spis treści
Zamów abonament